Stosujemy zabiegi zakresu terapii manualnej oraz tradycyjne ćwiczenia indywidualne. Wykorzystujemy specjalistyczne metody terapeutyczne (m.in. McKenziego, Dorna, Mulligana, Spiralna Stabilizacja Mięśniowa wg.Smiska, a także terapia punktów spustowych, kinesiology taping) oraz rozmaite przyrządy do ćwiczeń- piłki, gumy, UGUL i inne.
(Mechanical Diagnosis and Therapy) – Mechaniczna Diagnoza i Terapia – której celem jest ograniczenie i zlikwidowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa, przywrócenie możliwie pełnej funkcji strukturom generującym ból oraz edukacja pacjenta jak zapobiegać kolejnym epizodom, a także jak sobie samodzielnie poradzić w razie wykrycia wczesnych objawów nawrotu dolegliwości bólowych. Jeśli objawy zachowują się inaczej niż poprzednio lub powrót do zaleceń nie przyniósł ulgi w ciągu pierwszej doby – wówczas konieczne jest zgłoszenie się do lekarza i poddanie badaniu.
Terapia metodą McKenziego obejmuje edukację z zakresu prawidłowej postawy podczas wykonywania czynności życia codziennego jak np. siedzenie, wstawanie z pozycji siedzącej, pozycja siedzące w samochodzie, pochylanie się, podnoszenie przedmiotów.
Terapia poprzedzona jest dokładnym wywiadem i badaniem, co pozwala określić przyczynę dolegliwości oraz kierunek działania. Pacjent do czasu kolejnej wizyty dostaje do domu zalecenia oraz ćwiczenia dobrane w czasie badania. Zasadą tej metody jest, stosowanie najpierw indywidualnie dobranych ćwiczeń, a dopiero jeśli to konieczne, dodatkowo Terapii Manualnej.
Jest to specjalistyczna metoda diagnostyczno – terapeutyczna wykorzystującą opracowane prze Briana Mulligana różnorodne techniki terapii manualnej. Nowatorskie podejście jego konceptu polega m.in. na połączeniu ruchu biernego wykonywanego przez terapeutę i ruchu czynnego wykonywanego przez pacjenta.
Atutem koncepcji B.Mulligana jest bezbolesność wykonywania terapii, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo zarówno pacjenta jak i terapeuty oraz stosowanie pozycji obciążenia ciężarem ciała bez uzyskiwania chwilowego odciążenia, które zwykle łagodzi objawy i występuje w innych metodach manualnych. Pacjent nie jest biernie poddawany terapii, lecz aktywnie w niej uczestniczy. Polega to na połączeniu ruchu biernego wykonywanego przez terapeutę i ruchu czynnego wykonywanego przez pacjenta.
Zastosowanie dotyczy pacjentów z problemami zarówno w stawach obwodowych jak i stawach kręgosłupa.
Według D. Dorna wszelkie dolegliwości związane z bólami pleców i kręgosłupa oraz stawów obwodowych spowodowane są zaburzeniami statyczno-dynamicznymi układu kostnego i mięśniowo-więzadłowego. Jego zdaniem tylko prawidłowo ukształtowany kręgosłup, jako podstawa naszego szkieletu oraz osłona rdzenia kręgowego, od którego odchodzą nerwy obwodowe, jest podstawą naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Metoda polega na manualnej korekcji ustawienia stawów kręgosłupa i kończyn przez terapeutę, w połączeniu z czynnym ruchem wykonywanym przez Pacjenta.
Metoda uzupełniona jest energetyczno-manualnym masażem Breussa, który działa rozluźniająco i relaksująco.
Celem tej metody jest odciążenie kręgosłupa i regeneracja krążków międzykręgowych. Głównym założeniem jest uaktywnienie spiralnych łańcuchów mięśniowych dzięki którym uzyskujemy trakcję kręgosłupa oraz poprzez utworzenie prawidłowego napięcia mięśniowego odpowiednią stabilizację kręgosłupa w ruchu oraz jego centralizację tzn. przywrócenie prawidłowej pozycji oraz fizjologicznych krzywizn anatomicznych. Podstawą tej metody są ćwiczenia wykonywane przy pomocy specjalnych ekspanderów. Dają one pacjentom możliwość aktywnej pracy w celu zniesienia dolegliwości bólowych odkręgosłupowych, stanów przeciążeniowych oraz zahamowania bądź spowolnienia procesów degeneracyjnych. Uzupełnieniem tej metody jest miękka terapia manualna przeprowadzana na aparacie mięśniowo-więzadłowym dzięki której uzyskujemy relaksację napiętych mięśni bądź całych grup mięśniowych.
Dzięki ćwiczeniom według Systemu SSM uzyskujemy:
Terapię tę stosujemy u pacjentów z:
Specjalnie dobrane ćwiczenia z ekspanderami wg tej metody stosujemy również w profilaktyce jako ćwiczenia ogólnousprawniające w każdej grupie wiekowej.
Polega na oklejeniu w ściśle określony sposób, specjalnymi plastrami, określonej powierzchni ciała w zależności od potrzeby w celu: rozluźnienia tkanek miękkich, stabilizacji stawu, poprawy elastyczności skóry i blizn, wspomożenia pracy zarówno mięśni jak i naczyń krwionośnych i limfatycznych. Plaster stanowi jedynie bodziec mechaniczny. Metodę tą możemy stosować jako podstawową formę terapii, lub uzupełnienie innych zabiegów.
Jest to technika wykorzystująca różne formy ucisku we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej. Celem terapii jest uwolnienie się od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych. Punktem spustowym nazywa się wrażliwe miejsca w napiętych mięśniach. Pod wpływem ucisku powodują one ból promieniujący oraz inne objawy również w obszarach ciała odległych od miejsca drażnienia. W związku z tym, terapia powinna być prowadzona w obrębie całego ciała, a nie tylko lokalnych grup mięśniowych.
Zajmuje ręcznym badaniem i leczeniem zaburzeń czynności struktur ruchu. Obejmuje różne techniki: trakcję, mobilizację, manipulację, masaż m.in.: poprzeczny, funkcyjny, stretching (rozciąganie), poizometryczną relaksację mięśni.
Ta nowoczesna metoda skutecznie leczy patologiczne zmiany ścięgien, wiązadeł, torebek stawowych oraz mięśni i kości, przyspiesza procesy lecznicze poprzez stymulację ciała do samo uzdrowienia, poprawia metabolizm i poprawia krążenie krwi. Stosowana to terapii ortopedycznej oraz antycellulitowej. Daje możliwość zastosowania większej dawki przy dużo mniejszym dyskomforcie pacjenta, niż w zastosowaniu innych urządzeń, co znaczenie poprawia efektywność terapii.
Wysoka energia mechaniczna fali infradźwiękowej jest dostarczana do miejsca zmienionego chorobowo. Powoduje to zwiększenie metabolizmu i przyspieszenie krążenia krwi. Ma to bezpośredni wpływ na proces regeneracji. Terapia obejmuje zwykle 3-5 zabiegów , w zależności od schorzenia i podatności organizmu na ten bodziec. Zabieg trwa ok.10 minut. Zabiegi wykonuje się w tygodniowych odstępach.
Jest niezwykle skuteczna w terapii schorzeń takich jak:
Silnie stymuluje naturalne zdolności organizmu do regeneracji przy wystąpieniu stanu zapalnego (urazy, zabiegi chirurgiczne), znacząco wspomaga pracę układu limfatycznego w likwidacji obrzęków, poprawia mikrokrążenie w tkankach, powodując szybkie gojenie. Przynosi szybką ulgę w bólu, ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Efekty terapeutyczne lasera wysokoenergetycznego: regeneracja tkanek zachodzi na poziomie komórkowym.
Światło lasera po dotarciu do skóry wytwarza w tkance falę fotochemiczną, która stymuluje wolne zakończenia nerwowe w tkance podskórnej i daje natychmiastową ulgę w bólu. W miejscu aplikacji stymulowane jest mikrokrążenie. Jest to skuteczna metoda leczenia bólu ostrego jak i przewlekłego. Równocześnie stymuluje tkanki do samonaprawy.
Miejscowe zastosowanie niskich temperatur. Na czym polega zabieg? Jest to schładzanie określonej powierzchni ciała powietrzem o temperaturze poniżej 0 st. Celsjusza, prowadząc najpierw do zwężenia naczyń krwionośnych, a po chwili do ich rozszerzenia, a tym samym do przekrwienia tkanek. Poprawia ukrwienie okolicy poddawanej zabiegowi. Zimno ma decydujący wpływ na zmniejszenie szybkości przewodnictwa nerwowego i obniżenie reaktywności obwodowych zakończeń czuciowo-ruchowych. Wyzwalają się duże dawki endorfin, co powoduje uśmierzenie bólu.
BOA MAX2 to specjalnie skonstruowane rękawy i nogawki wypełnione w trakcie zabiegu powietrzem. Pod ciśnieniem powstają fale uciskowe, które pobudzają krążenie krwi i limfy, likwiduje problem tzw.: ” ciężkich nóg”, a ponadto pozwala na skuteczną redukcje cellulitu. W czasie zabiegu odczuwalny jest delikatny nacisk, który niweluje obrzęki spowodowane zastojem krwi i limfy. . Wykazuje bardzo dużą skuteczność w obrzękach limfatycznych zarówno pierwotnych (wrodzonych), jak i wtórnych (np. po leczeniu onkologicznym).
Na kompleksową terapię obrzęku składa się:
Terapia kompresyjna trwa około 2 tygodnie, czasami dłużej. W czasie terapii bandaże niskiej rozciągliwości należy utrzymać całą dobę, następnego dnia bandaże są zdejmowane i zakładane ponownie. Po uzyskaniu optymalnego stanu kończyny dokonywany jest pomiar do gotowego wyrobu uciskowego (np .podkolanówka, pończocha, rękaw uciskowy). Do momentu uzyskania wyrobu uciskowego, Pacjent musi kontynuować bandażowanie. Wyroby uciskowe należy zakładać codziennie rano i zdejmować na noc. Wyroby uciskowe należy wymieniać co 6-12 miesięcy.
Działanie masażu na organizm:
Oferujemy masaż leczniczy, limfatyczny, Breussa oraz profilaktyczny.
Trakcja odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zabieg polega na odciągnięciu od siebie powierzchni stawowych sąsiadujących ze sobą kręgów przy użyciu urządzenia do trakcji pneumatycznej (mechanicznej). Trakcja polega głównie na likwidacji ucisku wynikającego między innymi z deformacji dysków, choroby zwyrodnieniowej oraz stanów zapalnych kręgosłupa. Dzięki eliminacji ucisku następuje odciążenie uciśniętych korzeni nerwowych. Efektem zastosowania trakcji jest obniżenie ciśnienia wewnątrzdyskowego, rozszerzenie przestrzeni międzykręgowych, zmniejszenie napięcia mięśni przykręgosłupowych.
Na czym polega zabieg? Specjalne elektrostymulatory wysyłają impulsy elektryczne przez skórę do nerwów obwodowych. Metoda ta wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne.
Działanie Ultradźwięków: fala ultradźwiękowa poprzez skórę dociera do głębiej położonych tkanek wywołując mikromasaż, czego efektem jest wytworzenie ciepła i zwiększenie ukrwienia i utlenienia tkanek.